Mobilne kasy fiskalne – jaką wybrać?

Od 1 stycznia 2015 roku po raz kolejny poszerzony został katalog prowadzonej działalności o kolejne przedsiębiorstwa, które muszą rozliczać prowadzoną działalność na podstawie kasy fiskalnej. Do katalogu działalności dołączono również gabinety fryzjerskie, kosmetyczne oraz kosmetologiczne. Jednocześnie nadal obowiązuje podatników zwolnienie z konieczności posiadania kasy o ile w poprzednim roku w ramach prowadzonej działalności salon nie przekroczył kwoty 20 000 złotych obrotów. W przypadku rozpoczęcia działalności w ciągu roku kwota ta jest dzielona proporcjonalnie do liczby dni, przez które faktycznie prowadzona była działalność.

Kasa stacjonarna czy mobilna
Ustawodawca wprowadzając konieczność posiadania kasy fiskalnej umożliwia otrzymanie zwrotu w wysokości do 700 złotych w przypadku zakupu pierwszej kasy fiskalnej. Przepisy nie precyzują jednak, czy rozliczenia przedsiębiorcy powinny być wykonane na kasach stacjonarnych, kasach połączonych z komputerem czy może potrzebne są mobilne kasy fiskalne. Wybór kasy fiskalnej podyktowany jest głównie rodzajem prowadzonej działalności – w salonach fryzjerskich nie sprawdzą się kasy, do których można dodatkowo podłączyć np. wagę fiskalną czy czytnik kodów. Warto również sprawdzić liczbę obsługiwanych klientów dziennie, aby na tej podstawie podjąć decyzję o rodzaju mechanizmu drukującego.

Kasa fiskalna dla fryzjera – na co zwrócić uwagę
W przypadku salonów fryzjerskich ich właściciele mogą wybrać kasę mobilną ze względu na łatwość obsługi. Takie kasy są lekkie, a jednocześnie odporne na działanie czynników zewnętrznych, co w przypadku salonu fryzjerskiego jest dużym atutem. Ten rodzaj kas działa w oparciu o akumulatory, ale można je również podłączyć do innych źródeł zasilania. Wybierając kasę przenośną należy pamiętać, że ten rodzaj kas obsługuje tylko wydruki na papierze termicznym i bardzo często ewidencjonuje sprzedaż według kodów ogólnych.

Najpopularniejszymi producentami mobilnych kas fiskalnych są Posnet, Novitus czy Elzab. Samą kasę fiskalna warto kupić z co najmniej kilkutygodniowym wyprzedzeniem, aby nauczyć się jej obsługi. Przed rozpoczęciem ewidencjonowania sprzedaży na rzecz fiskusa kasa umożliwia zapoznanie z jej obsługą bez konieczności ponoszenia odpowiedzialności finansowej za niewłaściwą ewidencję usług.