Projekt ustawy nowelizacyjnej przewiduje wprowadzenie obowiązku wymiany kas fiskalnych na urządzenia działające online m.in. dla salonów fryzjerskich. Sprawdź, na czym będzie polegała reforma systemu kasowego w Polsce. Dowiedz się też, od kiedy fryzjerzy będą musieli stosować kasy fiskalne online.

Od 2015 roku podatnicy świadczący usługi fryzjerskie mają obowiązek ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej bez względu na wysokość obrotu. Jednak już od 2016 r. resort finansów przygotowuje przedsiębiorców na wymianę obecnie użytkowanych urządzeń. Projekt rozporządzenia w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, wprowadza nowy wymóg dla kas fiskalnych – mają one umożliwiać komunikację z centralnym systemem informatycznym administracji podatkowej.

Dnia 18 września 2017 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się nowy projekt ustawy zmieniającej ustawę o podatku od towarów i usług oraz ustawę – Prawo o miarach. Rzuca on nowe światło na zmiany, które mają zreformować system kasowy w Polsce.

 

Nowy system kas fiskalnych

Zgodnie z projektowanymi przepisami, kasy fiskalne online mają przesyłać dane o wszystkich zarejestrowanych transakcjach do Centralnego Repozytorium Kas. Ten zaawansowany system informatycznych prowadzony będzie przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, a dostęp do zgromadzonych danych będą mieli Minister Finansów, dyrektorzy izb skarbowych, naczelnicy urzędów skarbowych i celnych.

Fiskalizacja kasy dokonywana będzie automatycznie w momencie podłączenia urządzenia do CRK. Zlikwidowany zostanie obowiązek zgłaszania kasy do urzędu skarbowego w obecnej formie.

 

Kasy fiskalne online dla fryzjerów – od kiedy?

Twórcy projektu ustawy nowelizacyjnej przewidzieli terminy wprowadzenia kas fiskalnych online dla niektórych grup podatników. Znaleźli się wśród nich przedsiębiorcy świadczący usługi fryzjerskie. Kasy fiskalne online dla fryzjerów będą obowiązkowe od 1 stycznia 2020 roku. W terminie tym nowe urządzenia będą musieli wprowadzić również podatnicy świadczący usługi kosmetyczne i kosmetologiczne, usługi fitness oraz usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania.

Oprócz fryzjerów kasy fiskalne online obowiązkowo będą musieli wprowadzić mechanicy, wulkanizatorzy oraz właściciele stacji paliw – od 1 stycznia 2019 r. Natomiast firmy działające w branży budowlanej i gastronomicznej będą musiały stosować nowe kasy od 1 lipca 2019 r.

 

Wcześniejsza wymiana kasy w salonie fryzjerskim

Pozostałe branże będą mogły stosować kasy i drukarki fiskalne „starego” typu aż do wygaśnięcia ich homologacji. Projekt nowelizacji określa w tym względzie konkretne terminy.

Kasy fiskalne z papierową kopią paragonu zachowają homologacje do końca 2018 r., natomiast urządzenia z kopią elektroniczną – do końca 2022 roku. Oznacza to, iż część fryzjerów będzie musiała wymienić kasy fiskalne jeszcze przed 1 stycznia 2020 r. – dotyczy to właścicieli urządzeń z kopią papierową.

Oczywistym jest, iż w takim wypadku salonom fryzjerskim nie będzie opłacało się zakupienie nowej kasy fiskalnej „starego” typu z elektroniczną kopią paragonu. Skoro już od początku 2020 roku fryzjerzy będą musieli stosować kasy fiskalne online, najbardziej ekonomiczne okaże się zakupienie od razu urządzenia nowego typu.

 

Wyższa ulga na kasę fiskalną online dla fryzjera

Za zakupem kasy fiskalnej online przemawia także okoliczność, iż w nowym stanie prawnym wszystkim podatnikom zobowiązanym do wymiany urządzenia przysługiwać będzie ulga, o której mowa w art. 111 ust. 4 ustawy o VAT. Co więcej, nowelizacja ma zwiększyć kwotę maksymalną ulgi aż do 1.000 zł.

 

Nie taka kasa online straszna

Zakłady fryzjerskie uczciwie ewidencjonujące obrót i kwoty podatku nie muszą obawiać się nowych przepisów. Dzięki prawu do ulgi na kasę wydatek związany z zakupem urządzenia będzie praktycznie nieodczuwalny. Fryzjerzy nie muszą też obawiać się częstszych kontroli – przeciwnie, ma być ich mniej, za to mają być bardziej skuteczne. Przesyłanie danych przez kasy online do CRK nie będzie wymagało od podatnika żadnych dodatkowych obowiązków – wszystko odbywać się będzie w sposób ciągły i automatyczny za pomocą sieci teleinformatycznej.