Dla większości podatników (póki co) dobrowolne, dla niektórych branż obowiązkowe – kasy fiskalne online dla fryzjerów i kosmetyczek to nowy wymóg już od 1 stycznia 2021 r. Sprawdź, dlaczego warto wcześniej rozejrzeć się za odpowiednim urządzeniem i kto może skorzystać z ulgi na wymianę kasy.

O kasach fiskalnych online dużo mówi się już od ponad 3 lat. To urządzenia nowej generacji, których podstawową funkcją nadal jest rejestrowanie sprzedaży, drukowanie paragonów, generowanie raportów itp. Jednak kasy online’owe zostały wzbogacone o funkcję, której tradycyjne urządzenia nie mają – przesyłają dane o transakcjach, przeglądach technicznych itp. do Centralnego Repozytorium Kas. Ten zaawansowany system informatyczny ma pomóc w analizie poprawności rozliczeń podatkowych i wykrywaniu nadużyć wśród polskich przedsiębiorców.

 

Kasa fiskalna u fryzjera

Podatnicy świadczący usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne muszą posiadać kasę fiskalną bez względu na wysokość osiąganego obrotu. Takie przepisy wprowadzono już w 2015 r. i raczej nie ma co liczyć na ponowne udostępnienie fryzjerom prawa do zwolnień z kas. Ustawodawca zdecydował się jednak posunąć o krok dalej – objął branżę fryzjerską i kosmetyczną obowiązkiem wymiany dotychczasowych urządzeń na kasy fiskalne online.

Kasy fiskalne online dla fryzjerów i kosmetyczek staną się obowiązkowe już od 1 stycznia 2021 r. Należy przy tym pamiętać, iż w terminie tym kasa musi być już zafiskalizowana i gotowa do rejestrowania sprzedaży. Warto więc rozejrzeć się za odpowiednim urządzeniem wcześniej – nawet kilka miesięcy przed planowanym obowiązkiem.

 

Kasy fiskalne online dla fryzjerów i kosmetyczek

Zmiany dotyczące kas fiskalnych online zostały wprowadzone mocą ustawy z dnia 15 marca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z nowymi przepisami, podatnicy wymieniają urządzenia na kasy online’owe według poniższego harmonogramu:

Do 1 stycznia 2020 r. podatnicy:

świadczący usługi:

– naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania, regenerowania,

– w zakresie wymiany opon i kół dla pojazdów silnikowych i motorowerów,

zajmujący się sprzedażą benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu do napędów silników spalinowych.

 

 

Do 1 lipca 2020 r. podatnicy:

świadczący usługi:

–  związane z wyżywieniem wyłącznie świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo,

– w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania,

zajmujący się sprzedażą węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych.

 

 

Do 1 stycznia 2021 r. świadczący usługi:

fryzjerskie,

kosmetyczne, kosmetologiczne,

– budowlane,

– w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i dentystów,

– prawnicze,

– związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej – wyłącznie w zakresie wstępu.

 

Ważne!

Kasy fiskalne online dla fryzjerów i kosmetyczek staną się obowiązkowe od 1 stycznia 2021 r.

 

Ulga na kasę online dla fryzjera i kosmetyczki

Podatnicy zobligowani nowymi przepisami do wymiany kas w określonych terminach mogą skorzystać z ulgi. Podobnie jak w poprzednim stanie prawnym, wynosi ona 90% ceny zakupu kasy, nie więcej jednak niż 700 zł. Co istotne, fryzjer i kosmetyczka mogą skorzystać z ulgi na kasę online’ową, nawet jeśli wcześniej dokonali takiego odliczenia przy zakupie swojej pierwszej kasy z papierową lub elektroniczną kopią paragonu.

 

Zobacz też: Novitus ONE Online – jedna by wszystkim zarządzać…