Jakie wybrać urządzenie fiskalne w salonie fryzjerskim?

Wbrew pozorom jednym z najważniejszych kroków w procesie instalacji kasy fiskalnej jest wybór odpowiedniego urządzenia. Kasa fiskalna w salonie fryzjerskim powinna być przede wszystkim dopasowana do potrzeb firmy i osoby świadczącej usługi. Dobrze dobrane urządzenie fiskalne ułatwi pracę fryzjera, zautomatyzuje wiele procesów, usprawni obsługę klienta, a nawet przyczyni się do wzrostu zysków.

Zanim wybierzesz się do sklepu z kasami fiskalnymi dla fryzjerów, przemyśl kilka kwestii związanych z Twoją działalnością. Dzięki temu uda Ci się zweryfikować to, co poleci Ci sprzedawca, z tym co już wiesz o kasach fiskalnych.

Słowo przestrogi: Nie kieruj się wyłącznie ceną. To zrozumiałe, że przedsiębiorcy tracący prawo do zwolnienia z kasy fiskalnej traktują zakup tego urządzenia jako uciążliwy obowiązek. To zrozumiałe, że nie chcesz przepłacać. Ale kasy fiskalne w cenie poniżej 950 zł nie są dobrymi kasami. To urządzenia, z którymi będziesz się użerać: trudne w obsłudze, mające skłonność do częstego zawieszania się, bez elektronicznej kopii paragonu, która w obecnym stanie prawnym jest nieodzowna. To urządzenia, które się psują. Dołożysz zaledwie 500 zł więcej, a otrzymasz kasę, z którą będziesz pracować z przyjemnością. Pamiętaj też, że masz prawo do ulgi w wysokości aż 700 zł za każde urządzenie i że możesz odliczyć VAT. Jeśli kupisz kiepską kasę za 700 zł, to w praktyce nie poniesiesz kosztu. Jeśli jednak kupisz kasę za 1.000 – 1.300 zł, poniesiesz pewien koszt, ale jest on wart zysku, jakiego możesz się spodziewać. Z drugiej strony nie daj sobie wcisnąć drogiego urządzenia fiskalnego, jeśli takiego nie potrzebujesz. Wybierz sprawdzony sklep z kasami fiskalnymi, gdzie sprzedawca myśli przede wszystkim o Twoich potrzebach, a nie o swoim zysku.

 

Jakie zatem czynniki należy wziąć pod uwagę przy zakupie urządzenia fiskalnego dla fryzjera? Wymieniamy te najważniejsze:

 

  1. Kasa czy drukarka fiskalna do salonu fryzjerskiego?

To najważniejsze pytanie, które pozwoli Ci określić kierunek zainteresowania. W zasadzie te dwa typy urządzeń służą do tego samego: Do ewidencjonowania sprzedaży i wystawiania paragonów fiskalnych. Nie są jednak takie same. Kasa fiskalna to urządzenie działające autonomicznie: Nie wymaga podłączenia do żadnych zewnętrznych urządzeń, ma klawiaturę i wszystkie przyciski niezbędne do prowadzenia sprzedaży. Świetnie sprawdza się w pracy mobilnej – na przykład gdy jeździsz do domów swoich klientek i klientów lub gdy podnajmujesz stanowisko w jakimś salonie piękności. Natomiast drukarka fiskalna pracuje za pośrednictwem aplikacji komputerowej zainstalowanej na komputerze. Nie może pracować bez komputera. Drukarka fiskalna sprawdzi się w tych salonach fryzjerskich, gdzie do prowadzenia sprzedaży używa się takiego programu. Dzięki temu jakość obsługi klienta znacznie wzrasta. Wiele procesów zostaje skróconych, ponieważ dane o sprzedaży automatycznie zapisują się w programie. Przedsiębiorcy daje to możliwość generowania zestawień, raportów, planowania strategii marketingowej itd. Czy w Twoim salonie fryzjerskim korzystasz z takiego oprogramowania lub zamierzasz korzystać? Jeśli tak, koniecznie wybierz drukarkę fiskalną. Choć jest nieco droższa od kasy, daje o wiele większe możliwości. Jeśli jednak nie korzystasz z takiego programu, a sprzedaż w Twoim salonie fryzjerskim w zasadzie jest prosta i nie skupiasz się za bardzo na sporządzaniu analiz i planowaniu strategii, wystarczy Ci kasa fiskalna.

W dalszej części artykułu niejednokrotnie posługujemy się terminem „kasa” – jednak może on oznaczać zarówno kasę fiskalną, jak i drukarkę fiskalną. W terminie „kasa fiskalna” zawierają się oba typy tego urządzenia.

  1. Stacjonarna czy mobilna kasa fiskalna dla fryzjera?

Mobilna kasa fiskalna dla fryzjera to taka, która dzięki swoim niewielkim gabarytom i małej wadze daje się przenosić z miejsca na miejsce. Można z nią podróżować, bo zmieści się np. w torebce. Kasa stacjonarna, jak sama nazwa wskazuje, została stworzona do postawienia w jednym miejscu w salonie fryzjerskim.

Odpowiedz sobie na pytanie: Czy będę podróżować z moją kasą fiskalną? Jeśli świadczysz usługi fryzjerskie np. w domach klientek i klientów, wybierz kasę mobilną – małą i lekką, z wytrzymałą baterią. Podobnie jeśli jeździsz świadczyć usługi na stanowisku podnajmowanym w salonie piękności. Wśród takich mobilnych kas warto wymienić Posnet Mobile HS EJ – najmniejszą i najlżejszą kasę fiskalną na rynku. Elzab K10 – pierwszą kasę fiskalną z panelem dotykowym. Czy bardzo popularną wśród fryzjerów kasę Novitus Nano E.

Kasy mobilne dla fryzjerów oczywiście mogą też pracować jako kasy stacjonarne – dzięki niewielkim gabarytom nie zajmą dużo miejsca, a w razie potrzeby można je z powodzeniem przenieść tam, gdzie nie będą przeszkadzać.

Jeśli jednak preferujesz urządzenia stacjonarne o tradycyjnym wyglądzie kasy fiskalnej dla fryzjerów, wybierz na przykład Innovę Presto. Jest mała i zgrabna, a jednocześnie świetnie prezentuje się jako profesjonalna kasa stacjonarna. Takie kasy często mają nieco wyższe parametry techniczne i większe możliwości komunikacyjne, choć nie jest to regułą – najlepiej zapytaj sprzedawcę w sklepie z kasami.

 

  1. Kopia paragonu – papierowa czy elektroniczna?

Nie uwijajmy w bawełnę (lub jeśli niektórzy wolą, w papier termiczny) – nie warto kupować kas z papierową kopią paragonu. Nie w obecnym stanie prawnym. Obecnie kopie paragonów fiskalnych należy przechowywać przez 5 lat od zakończenia roku, w którym upłynął termin płatności podatku z danej sprzedaży. W przypadku tradycyjnych kopii papierowych zadrukowane rolki należy przechowywać w suchym i zacienionym miejscu, tak aby papier nie wyblakł i nie zniszczył się. Jednocześnie producenci papieru termicznego przyznają, że jego trwałość to maksymalnie 2 lata. Po tym czasie papier żółknie, a nadruk staje się coraz mniej widoczny. Tymczasem kontrola skarbowa może od Ciebie żądać pokazania kopii sprzed 5 lat! Oszczędź sobie takiego stresu i wybierz kasę fiskalną z elektroniczną kopią paragonu. Kopie są bezpieczne na maleńkiej karcie SD/SDHC, gdzie przebywają w formacie cyfrowym. W każdej chwili możesz je odczytać. To ogromna wygoda i oszczędność. Wszystkie polecane przez nas kasy i drukarki fiskalne dla fryzjerów mają moduł elektronicznej kopii paragonu.

 

  1. Wydajność akumulatora w kasie dla fryzjera

Jeśli masz zamiar podróżować ze swoją kasą fiskalną, wybierz urządzenie z wydajnym akumulatorem. Dzięki temu zapomnisz o problemie poszukiwania źródła zasilania np. w domu klientki czy klienta. Podobnie, gdy w Twoim salonie fryzjerskim często pojawiają się przerwy w dostawie prądu. Bez działającej kasy nie możesz prowadzić sprzedaży, ale gdy masz urządzenie z wydajnym akumulatorem nawet długi brak prądu Ci nie straszny.

 

  1. Wielkość bazy towarowej i długość nazwy towaru

Czym szerszą masz ofertę, tym baza powinna być większa, a nazwa do zaprogramowania dłuższa. Jeśli dodatkowo w swoim salonie fryzjerskim sprzedajesz towary: kosmetyki, produkty do pielęgnacji włosów, farby itp. konieczne będzie zaprogramowanie wielu pozycji. Zastanów się, ile różnych usług i towarów sprzedajesz lub planujesz sprzedawać – to pozwoli Ci dopasować kasę fiskalną do potrzeb Twojego zakładu fryzjerskiego. Natomiast długa nazwa usługi lub towaru pozwoli Ci zaprogramować nazwy szczegółowe, tak aby klient nigdy nie miał wątpliwości, za co zapłacił.

 

Powyżej opisaliśmy najważniejsze cechy kasy fiskalnej dla fryzjera. Warto też wziąć pod uwagę inne czynniki, takie jak szybkość mechanizmu drukującego, możliwości komunikacyjne, czytelność wyświetlacza itd. Najlepiej jednak samemu zobaczyć kasy i drukarki fiskalne w sklepie, a także skonsultować się z doświadczonym sprzedawcą-serwisantem.